Po dwóch latach przerwy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu wraca jedno ze sztandarowych wydarzeń.

W niedzielę 3 kwietnia w godz. 10.00-15.00 odbędzie się kiermasz wielkanocny. To spotkanie z ponad setką twórców ludowych, którzy przyjadą z różnych stron Polski.

Artyści zaprezentują własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych stoiskach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: batikową (z Suwalszczyzny), misternie wydrapywane (z Opolszczyzny), oklejane wycinanką (z okolic Łowicza), a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm: wileńskich, lubelskich, kurpiowskich i pałuckich. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.

Gratką dla kolekcjonerów będą na pewno niezwykłe dywany dwuosnowowe z Podlasia. Wśród wyrobów z wikliny plecionkarze zaprezentują nie tylko tradycyjne kosze i koszyczki na świecone, ale także współczesne formy o różnym przeznaczeniu. Jak zwykle na kiermaszu zagości kilkunastu uznanych i cenionych rzeźbiarzy, którzy przyjadą do nas z różnych regionów kraju. Kiermasz jest doskonałą okazją do nabycia niepowtarzalnych upominków dla najmłodszych: drewnianych zabawek, szmacianych lalek i ceramicznych cudeniek. Podczas oglądania i zakupów kusić nas będą wspaniałymi aromatami świąteczne wędliny, wypieki oraz przeróżne smakołyki z ekologicznych produktów.

W trakcie trwania imprezy, o godzinie 11.00, 12.00 i 13.00, pracownicy Muzeum oprowadzać będą po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym (w cenie biletu). Bilety: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł, rodzinny – 10 zł.

 

Kiermasz poprzedzi „Sobota z jajem”. To rodzinne warsztaty zdobienia jajek i wyrobu palm z krepy pod kierunkiem twórców ludowych z Kurpiów.

Pośród przedświątecznej krzątaniny trzeba koniecznie znaleźć czas na ozdobienie jajek – jednego z najważniejszych symboli Wielkanocy. Przygotowanie pisanek, kraszanek, oklejanek i wydrapywanek wymaga czasu, cierpliwości, biegłości oraz znajomości tajników, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Tymi umiejętnościami podzielą się z nami twórcy z Kurpiów, którzy podczas rodzinnych warsztatów zaprezentują tradycyjną technikę batikową. Czesława Kaczyńska i Józef Pokora pokażą jak na jajkach pisać wzory pszczelim woskiem. Podczas spotkania będzie można również pod okiem Elżbiety Prusaczyk i Marianny Pokory własnoręcznie wykonać tradycyjną kurpiowską palmę wielkanocną.

Koszt udziału: ulgowy 15 zł, normalny 20 zł, rodzinny 45 zł.

 

Więcej informacji: Joanna Sójka (Dział Edukacji MET) edukacja@etnomuzeum.pl / tel. (56) 622 89 43