Jak co roku zjazd otworzyła Wielka Parada Miast – tym razem Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna w Gdańsku przeszły postacie znane z ulic miast hanzeatyckich – mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji Torunia w historycznych strojach mieszczańskich.

Toruń miał swoje stoisko podczas jarmarku hanzeatyckiego na Targu Węglowym. W ramach atrakcji dla zwiedzających można było wypiec toruński piernik, spróbować sztuki własnoręcznego wyrobu witraży i posłuchać o tradycjach flisaczych. Interaktywne stoisko zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu razem z Nadzieją Hajduczenia – przewodniczką po Toruniu, przedstawicielami Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Okręgowego w Toruniu, Toruńskiego Piernikowego Szlaku Kulinarnego Smakuj Toruń oraz Pracowni Witraży Intek-Art i Muzeum Witraży Nisza.

Do Gdańska przyjechali goście z 84 miast, z 14 krajów Europy. Odwiedzający zdobyli wiedzę na temat historii Torunia, o jego dziedzictwie, atrakcjach turystycznych, bazie noclegowej i gastronomicznej. Sądzimy, że wielu już zaplanowało wizytę w naszym mieście.

Toruń należał do grupy miast uważanych za członków Hanzy od początku i uczestniczył już w XIII wieku w tworzeniu wspólnoty. Po raz pierwszy miasto zostało włączone w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku. Idee Hanzy ożyły w roku 1980, kiedy to w holenderskim Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy. Toruń stał się członkiem Związku Miast Nowej Hanzy w 1998 roku, podczas 19. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Visby (Szwecja). W 2023 roku Toruń był organizatorem 43. Zjazdu.

Zadanie realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w ramach projektu „Kampania promocyjna miasta Torunia 2024 powierzenie”.