Przedstawiciele Torunia przebywają w niemieckim Neuss na 42. Międzynarodowym Zjeździe Miast Nowej Hanzy. W 2023 roku impreza odbędzie się w Toruniu.
Do Związku Miast Nowej Hanzy, zrzeszających miasta średniowiecznej Hanzy, należy dziś 195 miast z 16 europejskich krajów. Międzynarodowe Zjazdy Miast Nowej Hanzy cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczestników, zwiedzających i turystów. Co roku prezentuje się na ich ok. 100 – 150 miast z 16 krajów. Stoiska promocyjne utrzymane są w konwencji średniowiecznego jarmarku, któremu towarzyszą prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty oraz happeningi. Zwiedzający mogą m.in. skosztować potraw regionalnych oraz obejrzeć pokazy rekonstrukcyjne czy prezentacje rękodzieła i rzemiosła artystycznego, np. bicie monet, walki rycerskie, warsztaty ceramiki, produkcji witraży itp. Jarmarkowi towarzyszą różnego typu seminaria, konferencje tematyczne, inicjatywy społeczne i kulturalne np. Forum Gospodarcze, projekt HanseArtWork czy spotkanie Młodej Hanzy. pokazami rękodzieła itp. Zjazdy są też dla miast forum wymiany projektów gospodarczych, artystycznych i społecznych.
Tegoroczny, 42. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy odbywa się 26-29 maja 2022 r. w niemieckim mieście Neuss. Uczestniczy w nim delegacja toruńskiego samorządu na czele z zastępcą prezydenta Pawłem Gulewskim, przedstawiciele miejskich instytucji kultury i turystyki (TAK, Muzeum Okręgowe, MDK, LOT) oraz młodzieżowe grupy wokalno-taneczne. Na toruńskim stoisku i podczas wydarzeń kulturalnych promujemy Toruń, zachęcając do udziału w 43. Międzynarodowym Zjeździe Miasta Nowej Hanzy, który jest planowany 22-25 czerwca 2023 r. właśnie w Toruniu. To data nieprzypadkowa – w tym czasie miasto świętować będzie Dni Torunia, rocznicę 790-lecia powstania miasta (lokacji Torunia na prawie magdeburskim w 1233 r.) oraz 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Oficjalne przekazanie flagi przechodniej dla przyszłorocznego gospodarza Zjazdu nastąpiło podczas parady zamknięcia. Z rąk przewodniczącego Nowej Hanzy odebrał ją w imieniu Torunia zastępca prezydenta Paweł Gulewski. Przewieziona z Neuss do grodu Kopernika zawiśnie w reprezentacyjnym miejscu do czasu przekazania kolejnemu organizatorowi Zjazdu, którym w 2024 roku będzie Gdańsk.
Stoisko Torunia zostało przygotowane przez Lokalną Organizację Turystyczną. Mieści się w Neuss przy Damenstift Plazt, w sąsiedztwie stoisk Gdańska, Malborka i Krakowa. Dostępne są na nim materiały promocyjne, kulturalne i turystyczne Torunia. Można też oczywiście skosztować tradycyjnych toruńskich pierników. W ramach tzw. „wieczoru toruńskiego” w Neuss zaprezentują się grupy z Korporacji Tanecznej „Baby Jagi” i Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń”, a w corocznym projekcie HanseArt Work udział wezmą muzycy z Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej. Z kolei w programie Młodej Hanzy uczestniczą dwie uczennice z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Toruniu.
Toruń jest członkiem Związku Miast Nowej Hanzy od 1998 roku, od czasu 19. międzynarodowego zjazdu tej organizacji w szwedzkim Visby. Jednak hanzeatyckie tradycje grodu Kopernika są dużo wcześniejsze, ponieważ już w XIII wieku nasze miasto należało do Hanzy i od początku uczestniczyło w tworzeniu tej wspólnoty gospodarczej i politycznej. Idee średniowiecznej Hanzy ożyły po ponad 300 latach, kiedy to w roku 1980 w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy. Toruń jako miasto z tradycjami hanzeatyckimi nie mógł pozostać poza związkiem. Od tego czasu regularnie uczestniczymy w kolejnych zjazdach Miast Nowej Hanzy, które są miejscem promocji turystycznej, kulturalnej i gospodarczej.
Zadanie realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w ramach projektu „Organizacja plenerowych stanowisk promocyjnych w 2022 r.”