Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejny Piknik Historyczno – Militarny na Forcie I w Toruniu pod tytułem – „Najkrótszą Drogą”
Skąd to hasło? To historyczne zawołanie 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisław Sosabowskiego, a właśnie wojskom desantowym poświęcamy to wydarzenie. Zaprezentujemy wystawę oraz sprzęt i umundurowanie polskich jednostek od ich zarania aż po czasy współczesne.
Na pikniku zaprezentują się grupy:
– SGRH Toruń-Podgórz – nasi starzy przyjaciele – niesamowicie wyposażona grupa rekonstrukcyjna, która zaprezentuje umundurowanie i wyposażenie 1 SBS oraz ORYGINALNE II WOJENNE ROWERY SPADOCHRONIARSKIE!
– GRH „Południe” Polscy Spadochroniarze Wojskowi
– „Demony Bośni” – grupa odtwarzająca 6 brygadę Desantowo – Szturmową stacjonującą w latach 1995-96 w ramach sił IFOR w dawnej Jugosławii. Zaprezentują mundury i uzbrojenie, a także dopilnują, aby na piknik dostały się tylko osoby z ważnymi przepustkami, które będzie można uzyskać w specjalnym punkcie kontrolnym.
– Mała Armia Lipno – grupa prezentująca współczesną armię polską.
– Omega 7 – GOŚĆ SPECJALNY – grupa byłych żołnierzy niebieskich beretów, którzy chętnie powspominają stare, dobre czasy z uczestnikami pikniku, a także zaprezentują mundury, wyposażenie i wiele pamiątek oraz niesamowite pojazdy!
Oczywiście, jak zwykle nie zabraknie też naszych przyjaciół z innych fortów. Swoją obecność już zapowiedział Fort IV z Torunia oraz Fort Wielka Księża Góra z Grudziądza.
Nasz piknik został objęty patronatem Muzeum Okręgowego w Toruniu i Muzeum Twierdzy Toruń.
Śledźcie wydarzenie, będziemy uzupełniać informacje na bieżąco.
Wstęp na piknik jest bezpłatny!
Na uczestników pikniku czeka też wiele innych atrakcji:
– zwiedzanie Fortu I z przewodnikiem w cenie 10zł/osobę
– pyszna grochówka i zakręcone ziemniaki
– dobrze zaopatrzone stoisko militarne
Uwaga! Płatność tylko gotówką!