Zamek Krzyżacki w Toruniu to obowiązkowy punkt zwiedzania nawiązujący do samych początków miasta. Prace przy jego budowie rozpoczęły się już prawdopodobnie w latach 30. XIII wieku.

Miasto zostało powołane do życia 28 grudnia 1233 r. Toruń był początkowo założony przy przeprawie przez Wisłę – w Starym Toruniu. Tam Krzyżacy zbudowali swój pierwszy gród w ziemi chełmińskiej – jak głosi legenda – na rozłożystym dębie, a następnie lokowali miasto, które jednak na skutek nękających osadników wylewów rzeki wkrótce, bo w 1236 r., przeniesiono na obecne miejsce.

Zwiedzając ruiny dawnej krzyżackiej warowni obejrzeć można dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdanisko (rycerską toaletę zamkową). Ponadto prezentowane są tu ekspozycje stałe i czasowe, między innymi: wystawa archeologiczna, wystawa „wina mistrzów”, warsztat strycharski, zbrojownia, makieta zamku, sala strachu.

 

Zadanie jest realizowane dzięki wsparciu Miasta Toruń w ramach projektu „Całoroczna kampania promocyjna miasta Torunia w ramach działalności Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu na rok 2022″.